Rozwój zawodowy

Wyzwania dorosłego życia

Książka Biologia na czasie 2 z zakresu rozszerzonego z księgarni jest pozycją, która zapewnia efektywne przygotowanie do egzaminu maturalnego. Dla wielu uczniów okres przygotowywania się do matury jest bardzo stresującym czasem. Oprócz wymagań jakie są stawiane przed licealistami w związku ze zdaniem egzaminów. Pojawia się także kwestia wyboru odpowiedniego kierunku studiów, wyprowadzka do innego miasta, poszukiwania mieszkania do wynajęcia czy też pożegnanie przyjaciół, z którymi widują się na codzień. Wymagania te stanowią pokonaniu wielu kamieni milowych w procesie rozwoju młodego człowieka. W sytuacji kiedy ma on wsparcie rodziców oraz otoczenia, zadania te wydają się o wiele łatwiejsze.

Jak wspierać przyszłych studentów?

Aby ułatwić młodym ludziom okres wchodzenia w burzliwy czas studiów, dobrze jest zapewnić ich o pełnej akceptacji ich wyborów. Pomimo tego, że norma społeczna wskazuje na 19 rok życia podejmowanie wyzwań związanych z pójściem na studia, nie każdy człowiek w tym wieku jest gotowany na podobny krok. Rodzic, który wysłucha propozycji swojego dziecka o przełożeniu decyzji o studiach na kolejny rok, umożliwi swojej pociesze, możliwość świadomego wyboru a także zbuduje poczucie sprawczości. Dodatkowo dobrym pomysłem jest skorzystanie z doradztwa specjalisty np. psychologia, który przeprowadzi testy oraz pomoże w namierzeniu wymarzonej ścieżki kariery. Nierównowaga psychiczna, przewlekły stres, poczucie niespełniania określonych standardów społecznych, przyczyniają się do powstawania zaburzeń oraz chorób psychicznych. Statystyki pokazują, że zapadalność na depresję jest o wiele wyższa, właśnie w okresie zdawania matury oraz podejmowania studiów, przez młodych ludzi.

Czy studia sią niezbędne do prowadzenia satysfakcjonującego życia?

W obecnych czasach dużą uwagę przykłada się do zdobywania wykształcenia wyższego. Pewnym jest, że najlepszą drogą do szczęśliwego życia jest podejmowanie decyzji i działań zgodnych z naszymi potrzebami oraz predyspozycjami. Zatem wykształcenie wyższe nie gwarantuje nam osiągnięcia dobrostanu psychicznego.