Najlepszy podręcznik, który świetnie przygotuje do matury z biologii! – Biologia na czasie 2 zakres rozszerzony, Nowa Era

Świetny podręcznik do biologii rozszerzonej – Biologia na czasie 2 to podręcznik skrojony idealnie pod kątem matury. Autorami podręcznika Nowej Ery są Marek Guzik, Ryszard Kozik i Władysław Zamachowski. Książka zawiera sześć obszernych działów:

1. Bezkomórkowe czynniki zakaźne- 2 tematy

2. Różnorodność prokariontów, protistów, grzybów i porostów- 5 tematów

3. Różnorodność roślin- 13 tematów

4. Funkcjonowanie roślin- 10 tematów

5. Różnorodność bezkręgowców- 14 tematów

6. Różnorodność strunowców- 7 tematów

Budowa:

Pod każdym tematem są pytania kontrolne, które sprawdzają co trzeba jeszcze utrwalić, co już się potrafi i pomaga ocenić ile uczeń wyniósł z danej lekcji. Na zakończenie każdego działu znajdziemy również: podsumowanie, które jest oparte na wielu rysunkach, wykresach i tabelach, więc w szybki sposób można odświeżyć najważniejsze informacje z działu; sposób na zadania, czyli jasne i proste wyjaśnienie jak krok po kroku rozwiązywać zadania maturalne; oraz zadania powtórzeniowe, które pozwolą sprawdzić swoją wiedzę w danym dziale i świetnie przygotują zarówno do pracy klasowej, jak i matury.

Podręcznik posiada cudowną szatę graficzną, obfituje w mnóstwo rysunków oraz schematów, dzięki czemu wiedza jest lepiej przyswajana przez uczniów oraz przekazana w łatwy sposób. Nawet najtrudniejsze tematy są szczegółowo rozpisane i przedstawione co zwiększa motywację do nauki. Na samym końcu książki znajdziemy przydatne terminy, w których są wyjaśnione wszystkie potrzebne frazy używane w biologii. Podręcznik kończy się indeksem, w którym możemy łatwo odnaleźć frazy wykorzystywane we wcześniejszych tematach oraz odpowiadającą im stronę, co usprawnia szczególnie powtórki maturalne. 

Podsumowanie:

Książka jest doskonale dostosowana do potrzeb uczniów. Widać ogrom pracy włożony w produkcję tej książki i uważam, że warto w nią zainwestować. Odpłaci się ona doskonałymi ocenami ze sprawdzianów w szkole oraz wynikami na maturze. Nauka nagle staje się przyjemnością, liczne obrazki i schematy pobudzają wyobraźnię i powodują szybsze zapamiętywanie.